SZC logo

Debreceni Szakképzési Centrum

OM kód: 203033/007 | 4026 Debrecen, Piac utca 8. B. épület

Intézmény logo

Debreceni SZC Bethlen Gábor Közgazdasági Technikum és Kollégium

 • Hírek
 • Közérdekű adatok
 • KRÉTA
Széchenyi 2020

Hírek

2017. szept. 14.


DSZC

  Tantestületi túrázás Kárpátalján

  A DSZC Bethlen Gábor Közgazdasági Szakgimnáziumának 40 tanára arra vállalkozott, hogy bepillantást nyerjen Kárpátalja magyarlakta területeinek életébe, s magába szívja az ottani kulturális értékek miliőjét. A Határtalanul pályázat anyagi forrásaiból 2017. szeptember 14-17. között szerveztük meg az utazást, s örök élménnyé, emlékké vált minden résztvevő számára.

  Tantestületi túrázás Kárpátalján

  A DSZC Bethlen Gábor Közgazdasági Szakgimnáziumának 40 tanára arra vállalkozott, hogy bepillantást nyerjen Kárpátalja magyarlakta területeinek életébe, s magába szívja az ottani kulturális értékek miliőjét. A Határtalanul pályázat anyagi forrásaiból 2017. szeptember 14-17. között szerveztük meg az utazást, s örök élménnyé, emlékké vált minden résztvevő számára.

  Nagyon nehéz, talán nem is lehet beszámolni arról, milyen szeretetteljes légkör, fantasztikusan vadregényes táj és erőteljes magyar hagyományokat őrző atmoszféra fogadott bennünket. Az Ukrán határon való átkelés sajnos sok időt vesz igénybe, de minden túlzás nélkül állíthatom, hogy a kint töltött idő, ingerdús környezet mindenért kárpótol. Az emberek kedvesek, sokan beszélnek magyarul, de az orosz vagy más szláv nyelv birtokában lévők is könnyen megértethetik magukat a helyiekkel. Az árak rendkívül alacsonyak mind a vendéglátóegységek, mind a boltok, piacok tekintetében az itthoni viszonylatokhoz képest. A legtöbb kárpátaljai településen múzeumok, történelmi eseményeink emlékét őrző várak, szobrok, emlékművek, hangulatos utcák és hatalmas piacterek várják a turistákat.

  A látnivalók sokasága közül egy-két települést emelnék ki, hogy kedvet csináljak olvasóimnak az utazáshoz.

  Az általunk érintett első állomás Beregszász volt, egy magyar határhoz közeli település. Itt a magyar nyelvű felsőoktatási intézmény, gimnázium és színház jelzi, hogy a helyi lakosság még mindig nagyon kötődik magyar gyökereihez. A barátságos kisváros képe építészeti szempontból eklektikus, és több érdekességet is rejteget a látogatók számára.

  Munkácson egy csodálatos Rákóczi vár, citadella története nyűgözheti le az ide érkezőket, hiszen az épületbe belépve az ember szinte úgy érzi, időutazáson esett át; egyik pillanatról a másikra az 1600-as években találja magát; a sok tárgy, bútor, festmény megeleveníti a történelmet.

  Annak, aki a kulturális élményeken túl pezsgő légkörre vágyik, vagy akár egy jó borscslevesre, Ungvárt ajánlom. Az ember fantasztikus kisvendéglőkből, teázókból, teraszos bárokból, boltokból bátran válogathat, s gyakoriak a turistáknak és helyieknek egyaránt szórakozást nyújtó fesztiválok, színvonalas szabadtéri rendezvények is. A városközpontban elhelyezkedő ungvári vár anyaországhoz való kötődése több szálra vezethető vissza, de talán a legérdekesebb, hogy egyes feljegyzések szerint annak idején Álmos nagyfejedelem itt adta át hatalmát fiának, Árpádnak.

  S talán az egyik legspirituálisabb élményt nyújtó helység sem maradhat ki zárásként soraimból, ez pedig Verecke. Itt a magyar törzseket, s Emese méhét jelképező monumentális oltárkő található. Az építmény talán más nemzetek, nemzetiségek tagjainak nem sokat árul el magáról robosztus vonalaival, de a magyar történelem kezdeteit, mondavilágát ismerő szakavatott szemeknek rendkívül összetett szimbolikus üzenettel bír.

  A beszámolót a végtelenségig lehetne folytatni, így azt javaslom, hogy aki teheti, tapasztalja meg ezt a csodát saját bőrén!

  Kerekes Nikolett

  tanár

  KAPCSOLÓDÓ HÍREK


  Határtalanul- Muravidék

  Határtalanul- Muravidék

  „Határtalanul” Debrecenben

  2019. ápr. 11.


  DSZC

  A bethlenes bizonyítvány mindig garancia

  A bethlenes bizonyítvány mindig garancia

  A Debreceni SZC Bethlen Gábor Közgazdasági Technikumban elvégezhető képzések piacképes tudást és gazdag lehetőségeket kínálnak az iskolába jelentkező diákok számára.

  2021. nov. 8.


  haon

  ErasmusDays I 2021

  ErasmusDays I 2021

  Másodszor szerveztünk ErasmusDays eseményt iskolánkban. Célunk az volt, hogy népszerűsítsük az Erasmus+ programot és bemutassuk kollégáink, diákjaink tapasztalatait, élményeit, dióhéjban mindazt, amit az Erasmustól kaptunk. Ez a rendezvény ismét megmutatta számunkra is, mennyi kreatív energia és ötlet rejlik tanárainkban és tanulóinkban. Mind a felkészülés és tervezés, mind a lebonyolítás csapatmunkában zajlott, amely még inkább összehozta az iskolai közösséget. 

  2021. okt. 18.


  DSZC


  Partnereink

  • Otp bank
  • NAV
  • Magyar Posta
  • flowserve
  • KSH
  • tourinform
  • Bt
  • NI
  SZC logo

  Debreceni Szakképzési Centrum


   • Intézmény logo
   • Debreceni SZC Bethlen Gábor Közgazdasági Technikum és Kollégium

    4026 Debrecen, Piac utca 8. B. épület

   • Telefon: (52) 412-212 /114 vagy (52) 347-247

    E-mail: bethlen-kozgaz@bethlen-debr.edu.hu

    OM azonosító: 203033/007

    Felnőttképzési nyilvántartás száma: B/2021/002419


   2023Debreceni SZC Bethlen Gábor Közgazdasági Technikum és Kollégium